§10
Fundacja realizuje swoje cele w ramach nieodpłatnej i odpłatnej działalności poprzez:
- tworzenie, prowadzenie szkół, przedszkoli lub innych form wychowania przedszkolnego, a także ośrodków i innych zorganizowanych form aktywności realizujących lub wspierających cele Fundacji;
- promowanie, inicjowanie, organizowanie, wspieranie przedsięwzięć w zakresie celów Fundacji;
- prowadzenie, wspieranie badań naukowych, zbieranie informacji i ich przetwarzanie, a także tworzenie opracowań i ich propagowanie;
- pozyskiwanie i wypracowywanie metod, rozwiązań, technologii mogących wspierać cele Fundacji lub ich propagowanie;
- organizowanie, współorganizowanie, finansowanie lub dofinansowanie kursów, szkoleń, warsztatów, staży, praktyk, udziału w konferencjach dla dzieci, młodzieży lub dorosłych, również w formie internetowej (e-learningu);
- podejmowanie inicjatyw, prowadzenie działań na rzecz zmian przepisów prawa w zakresie edukacji, w taki sposób, by prawo wspierało cele Fundacji, w szczególności by prawo wspierało tworzenie i rozwój wolnych i demokratycznych szkół i środowisk edukacyjnych;
- świadczenie bezpośredniej lub pośredniej pomocy finansowej, rzeczowej, organizacyjnej, merytorycznej, tworzenie warunków do uzyskania takiej pomocy w zakresie inicjatyw dzieci i młodzieży zmierzających do ich rozwoju intelektualnego, kulturalnego, zawodowego, w tym w szczególności dofinansowanie kursów, szkoleń, staży prowadzonych w kraju lub za granicą;
- finansowanie lub dofinansowanie stypendiów dla dzieci i młodzieży;
- zakup literatury, sprzętu, oprogramowania, licencji, utworów audio-wideo, usług lub innych rozwiązań pomocnych w realizacji celów fundacji;
- współpracę w zakresie opisanym powyżej ze szkołami, mediami, władzami państwowymi i lokalnymi, ośrodkami akademicko-naukowymi, organizacjami oraz innymi osobami prawnymi lub fizycznymi, których zadania, działania lub cele są zbieżne z celami Fundacji;
- wydawanie książek, czasopism, broszur związanych z celami Fundacji;
- tworzenie materiałów dydaktycznych;
- tworzenie platform wymiany informacji, propagowanie korzystania z nowych technologii;
- organizowanie kolonii, wycieczek i zajęć szkoleniowych dla młodzieży lub innych osób w ramach określonych celami Fundacji;
- prowadzenie akcji informacyjnych, badań, monitoringu, ewaluacji w zakresie określonym celami Fundacji;
- udzielanie nagród lub wyróżnianie osób, organizacji, których działania pomagają promować cele Fundacji;
- organizowanie, zapewnianie pomocy finansowej, rzeczowej dla osób, instytucji w ramach określonych celami Fundacji;
- inne niż wskazane powyżej sposoby realizacji celów fundacji.
- Działania Fundacji kierowane są do całej populacji, bez względu na płeć, rasę, religię, narodowość i status ekonomiczny.
- Działania Fundacji nie mogą dotyczyć propagowania doktryn religijnych, sprawowania kultów religijnych, ideologii ani programów politycznych.
- Fundacja prowadzi nieodpłatną i odpłatną działalność pożytku publicznego w zakresie zdefiniowanych celów statutowych.
Majątek i dochody Fundacji
§11
Majątek Fundacji stanowi fundusz założycielski w kwocie 1000 PLN, a także ruchomości, nieruchomości oraz inne prawa majątkowe i środki finansowe uzyskane przez Fundację w toku działania.
§12
Dochodami Fundacji składającymi się na jej majątek są:
- dochody z majątku ruchomego i nieruchomego, oraz praw majątkowych i niemajątkowych;
- subwencje osób prawnych;
- dotacje, darowizny, spadki, zapisy lub innego rodzaju przysporzenia majątkowe i niemajątkowe poczynione na rzecz Fundacji przez krajowe i zagraniczne osoby fizyczne, prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej;
- dochody ze zbiórek, aukcji i imprez publicznych.
§13
- Całość dochodów uzyskiwanych przez Fundację jest przeznaczana wyłącznie na działalność statutową Fundacji oraz na pokrycie niezbędnych kosztów działalności fundacji.
- W przypadku powołania Fundacji do dziedziczenia, Zarząd składa oświadczenie o przyjęciu z dobrodziejstwem inwentarza lub odrzuceniu spadku.
Organy Fundacji
§14
- Organem zarządzającym w Fundacji jest Zarząd Fundacji (zwany dalej Zarządem).
- Zarząd Fundacji składa się z 2 do 5 Członków, w tym Prezesa, wybieranych przez Fundatorów na 3-letnią kadencję.
- Pierwszy Zarząd wybierają Fundatorzy.
- Członkiem Zarządu nie może być osoba skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.
- Po upływie kadencji, członkowie Zarządu wykonują swoje zadania do momentu wyboru nowego Zarządu.
- Członkostwo w Zarządzie wygasa z chwilą śmierci, rezygnacji, odwołania członka Zarządu bądź uprawomocnienia się wyroku, o którym mowa w ust. 4 niniejszego paragrafu. Członek Zarządu jest uprawniony do rezygnacji z funkcji w każdym czasie.
- Przed upływem kadencji, Fundatorzy mogą odwołać wszystkich lub niektórych Członków Zarządu, jednomyślnie przy obecności przynajmniej 3 Fundatorów. W takim przypadku, Fundatorzy mają obowiązek w uchwale powołać nowych członków Zarządu, chyba że nie jest to konieczne ze względu na pozostawienie minimalnej ilości Członków Zarządu. Odwołanie wszystkich lub niektórych Członków Zarządu może nastąpić, w momencie działania któregoś z Członków na niekorzyść Fundacji, zaniedbań i/lub stanu zdrowia uniemożliwiającego prawidłowe wykonywanie obowiązków.
- Zarząd jest zdolny do podejmowania uchwał, jeżeli zbierze się w pełnym składzie. Uchwały zapadają jednomyślnie i wymagają formy pisemnej.
- Fundatorzy mogą ustalić, że Członkowi Zarządu przysługuje wynagrodzenie i określić jego wysokość. W przypadku braku takiego postanowienia przyjmuje się, że Członek Zarządu pełni swą funkcję bez wynagrodzenia.
- Fundatorzy mogą być członkami Zarządu.
§15
- Zarząd Fundacji kieruje jej działalnością i reprezentuje ją na zewnątrz.
- Do reprezentowania Fundacji upoważniony jest samodzielnie każdy z członków Zarządu. Do zaciągania zobowiązań majątkowych Fundacji uprawniony jest każdy z Członków Zarządu, ale umowy muszą być podpisane minimum przez dwóch Członków Zarządu.
- Do kompetencji Zarządu należą wszelkie sprawy związane z prowadzeniem spraw Fundacji i jej działalnością, o ile w niniejszym Statucie bądź w przepisach prawa nie zostały zastrzeżone na rzecz Fundatorów.
Rola Fundatorów
§16
Do kompetencji Fundatorów należy:
- wybieranie Członków Zarządu i zawieranie z nimi umów;
- podejmowanie uchwał o zmianie statutu fundacji;
- podejmowanie uchwał o likwidacji fundacji.
- Fundatorzy mogą podejmować decyzje w formie uchwał w niepełnym, trzyosobowym składzie. Uchwały zapadają jednomyślnie i wymagają formy pisemnej.
Postanowienia końcowe
§17
Decyzje o zmianie w Statucie Fundacji mogą dotyczyć wszystkich postanowień Statutu i mogą być dokonywane na wniosek Zarządu Fundacji. Zmiany te wymagają pisemnej zgody Fundatorów w formie uchwały i podejmowane są jednomyślnie na wspólnym posiedzeniu.
§18
Fundacja ulega likwidacji w razie osiągnięcia celów, dla których została powołana lub w przypadku wyczerpania się jej środków finansowych i majątku. Decyzję o likwidacji Fundacji oraz o przekazaniu pozostałego po likwidacji majątku podejmują Fundatorzy, w formie jednomyślnej uchwały. Uchwała o likwidacji określa, że środki majątkowe pozostałe po likwidacji Fundacji mogą być przeznaczone na rzecz organizacji działającej na terenie Polski o zbliżonych celach statutowych.
Gliwice, dnia 11.12.2017